Avukatlık mesleğinin önündeki en büyük sorun hızla artan avukat sayısıdır

Avukatlık mesleğinin önündeki en büyük sorun hızla artan avukat sayısıdır

Avukatlık mesleğinin önündeki en büyük sorun hızla artan avukat sayısıdır
Avukatlık mesleğinin önündeki en büyük sorun hızla artan avukat sayısıdır Bismilim.com
Bu içerik 271 kez okundu.

Hukuk fakültesini okuyanlarla beraber 4 veya 5 yıl sonra avukatların sayısının 180-190 bine ulaşacağını, Türkiye'nin nüfusu düşünüldüğünde bunun inanılmaz bir rakam olduğunu belirten Batman Baro Başkanı Abdülhamit Çakan, avukatlık mesleğinin itibar kaybına uğramaması için bir an önce sınav sistemine geçilmesi gerektiğini söyledi.

 

Avukatlık mesleğinin Türkiye'de hâlâ saygın, itibarlı bir meslek olduğunu söyleyen Çakan, "Ama günden güne artan bir sayımız var. Şu an avukatlık mesleğinin önündeki en büyük sorun hızla artan avukat sayısıdır. Bunun en büyük sebebi, hızla artan ve kurulan hukuk fakülteleridir. Şu an Türkiye'de 84'e yakın hukuk fakültesi var ve bunlar her yıl mezun veriyorlar. 16 yıldır bu mesleğe başladım, üniversiteye gittiğim tarih itibariyle Türkiye'de 7 veya 8 hukuk fakültesi vardı. O günden bu yana hukuk fakültesi sayısının 84'e yükselmiş olması, hâlâ kuruluyor ve mezun vermeye devam ediyor olması bence en büyük problemlerimizden biridir." dedi.

"Sınav getirilmelidir"

Bir meslekte sayı hızla artarsa o mesleğin niteliğinin düşeceğine işaret eden Çakan, "Biz avukatlar da bunun sıkıntısını çekiyoruz, çekmeye de devam ediyoruz. Şu an Türkiye'de 110 bine yakın mesleğini icra eden avukat var. Hukuk fakültesini okuyanlarla beraber 4 veya 5 yıl sonra sayımız 180-190 bine çıkacak ve bu da Türkiye nüfusu düşünüldüğünde inanılmaz bir sayı ve mesleğin itibarını, niteliğini düşürecek bir sayıdır. Bu konuda bir an önce önlem alınması gerekiyor. Bu konuda Barolar Birliği Başkanlığı olarak Adalet Bakanı ile görüşmelerimiz devam ediyor. Avukatlık mesleğine bir an önce sınav getirilmesi gerekiyor. Şu an tüm hukuk fakültesi mezunları için bir devlet yeterlilik sınavı gündemde, biz de bunu destekliyoruz ve bir an önce bu sınav gelmelidir. Türkiye'de avukatlık sınavsız olunabilen nadir mesleklerden biridir, avukatlara da sınav getirilmelidir. Çünkü nitelikli avukatlara ihtiyacımız var." ifadelerini kullandı.

 

avukat mesleği
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
AÖL'den mezun olamayan öğrencilere müjde
AÖL'den mezun olamayan öğrencilere müjde
Yumurta üreticileri biraz nefes alacak
Yumurta üreticileri biraz nefes alacak