Bismil ilçesine ilk ataması yapılan ve göreve başlayan aday öğretmenlere yönelik Şehir Kimliği Tanıma Faaliyeti kapsamında Diyarbakır merkezindeki tarihi eserler, coğrafi mekânlar, ören yerleri, turistik mekânlar, ibadethaneler, kültür merkezleri vb. kurum ve alanları tanıma amacıyla gezi düzenlendi.

Bismilim.com
Bu içerik 274 kez okundu.

       İlk varış yeri olan On Gözlü Köprü’de davul zurna eşliğinde geçirilen eğlenceli anların ardından Bismil İlçe Milli Eğitim Müdürü Aydın Ak, Gazi Köşkü’nde gerçekleştirilen kahvaltı programında aday öğretmenlerle bir araya geldi. 

        Aday öğretmenler, Şehir Kimliği Tanıma Faaliyeti kapsamında Keçi Burcu, “5. Harem-i Şerif” olan Ulu Camii, Dört Ayaklı Minare, Bakırcılar Çarşısı, Hasan Paşa Hanı, Cahit Sıtkı Tarancı Kültür Merkezi ve Hz. Süleyman Türbesi’ni gezdi.

         Bir sonraki rota olarak tarihte birçok medeniyete ev sahipliği yapmış antik bir kent olan “Peygamberler Şehri” olarak da bilinen Eğil’e varıldı. Eğil’de tekne turu ile keyifli dakikalar yaşandı.

        Hevsel Bahçeleri’nin eşsiz manzarasına karşılık akşam yemeği yemek üzere tekrar Gazi Köşkü’ne dönüldü. Ülkenin dört bir yanından Bismil’e atanan öğretmenlere ilimizi tanıtmayı, Diyarbakır’ın din, dil ve kültür mozaiğin anlatmayı amaçladıklarını belirten Bismil İlçe Milli Eğitim Müdürü Aydın Ak, şöyle dedi:

"Kendi tarih ve kültürümüze ayna tuttuğumuz bu tür gezi iklimleriyle güzel bir kültür alışverişinde bulunma imkanı yaratıyoruz. İlçemize gelen öğretmenlerimizi mutlu etmeyi, Bismil insanının samimiyet ve sıcaklığını aktarabilmeyi amaçladık ve bunda da başarılı olduk. Öğretmenlerimiz, bu sayede tarihi mekanları gezerek Diyarbakır ilinin sahip olduğu tarihi ve kültürel değerlerin yanında hoşgörü ve kardeşlik atmosferini teneffüs etti. Tüm öğretmenlerimize bu kutsal görevlerinde başarı dolu uzun yıllar diliyorum."

bismil meb
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
AÖL'den mezun olamayan öğrencilere müjde
AÖL'den mezun olamayan öğrencilere müjde
Yumurta üreticileri biraz nefes alacak
Yumurta üreticileri biraz nefes alacak