Sigarayı bırakmak için büyük bir fırsat

Sigarayı bırakmak için büyük bir fırsat

Sigarayı bırakmak için büyük bir fırsat
Sigarayı bırakmak için büyük bir fırsat Bismilim.com
Bu içerik 246 kez okundu.

Tütün kullanımının doğum öncesi dönemden başlayarak, yaşamın bütün evrelerinde 50'den fazlası kanser olmak üzere, akciğer hastalıkları, kalp -damar hastalıkları gibi ölüme kadar götüren pek çok kronik sağlık sorununa yol açtığını belirten Doç. Dr. Mahmut Sünnetçioğlu,,söz konusu zararların ramazan ayında daha da zirve yaptığına değindi.

Sünnetçioğlu, "Dünyada her yıl 7 milyondan fazla kişi tütün kullanımına bağlı hastalıklar sebebiyle hayatını kaybetmektedir. Bu ölümlerin 6 milyondan fazlası doğrudan tütün kullanımının sonucu iken yaklaşık 1 milyon kişi de tütün kullandığı için değil, tütünün dumanına maruz kaldığı için hayatını kaybetmektedir. Ülkemizde de her yıl yaklaşık 100.000 kişi tütün kullanımına bağlı hastalıklar nedeniyle hayatını kaybetmektedir." dedi.

"Ramazan sigaradan kurtulmak için fırsata dönüştürülmeli"

Zarar verirken, kişi ya da zaman ayırt etmeyen sigara kullanımının ramazan ayında da son derece ciddi sorunlara sebep olduğunu ifade eden Sünnetçioğlu, "Tüm gün sigara içilmemesinin ardından, iftar sonrası üst üste sigara içen kişilerde kanda aniden nikotin ve karbonmonoksit düzeyinde yükselme olmaktadır. Bunların etkisiyle damarlarda daralma ve organlara yeterince oksijen taşınamaması gibi sonuçlar ortaya çıkmakta ve bu kişilerde tansiyon yükselmesi ve buna bağlı beyin kanaması riski artmaktadır. Ayrıca ani nikotin artışı çarpıntıya ve kalp krizine neden olabilmektedir. Bu sebeplerle iftarla birlikte hemen sigara içmeye başlamamak, hatta ramazan ayını sigara bağımlılığından kurtulmak için bir fırsata dönüştürecek adımlar atmak son derece önemlidir." ifadelerini kullandı.

sigara
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
AÖL'den mezun olamayan öğrencilere müjde
AÖL'den mezun olamayan öğrencilere müjde
Yumurta üreticileri biraz nefes alacak
Yumurta üreticileri biraz nefes alacak