Halkın sağlığı için Ramazan denetimi yapılıyor.

Diyarbakır Tarım ve Orman Müdürlüğü Gıda ve Yem denetim ekipleri, İl Müdürü Mustafa Ertan Atalar eşliğinde fırın, yemek fabrikası ve şekerleme üretimi yapan birçok işletmede denetim gerçekleştirdi.

Halkın sağlığı için Ramazan denetimi yapılıyor.
Halkın sağlığı için Ramazan denetimi yapılıyor. Bismilim.com
Bu içerik 450 kez okundu.

Ramazan Ayı sebebiyle Tarım ve Orman İl Müdürü Mustafa Ertan Atalar, İl Müdür Yardımcısı Mehmet Hüseyinoğlu, Gıda ve Yem Şube Müdürü Berna Duman Aydın, Gıda ve Yem Şube Müdürlüğü gıda denetim ekiplerinin katıldığı denetimler 20.05.2019 tarihinde gerçekleştirildi.

Şekerleme üretimi, pasta, börek, hamur ve sütlü tatlılar gibi her türlü pastacılık ürünleri üretimi ve unlu mamuller üretimi faaliyet konularında üretim yapan işletmeler ile yemek fabrikalarını denetleyen ekibin başında denetime katılan İl Müdürü Mustafa Ertan Atalar gıda denetçileri ile beraber işletmelerin teknik ve hijyenik yapılarının yanı sıra ürettikleri ürünün hammaddesinin mevzuata uygunluğu, depolanma şartları, üretim aşamaları, son ürünün muhafaza şartları ve işletmede kurulu olan kalite yönetim sisteminin yerinde doğrulanması gibi tetkiklerde bulundu.

Yapılan denetimlerde işyerlerinde gıda maddelerinin muhafaza koşulları, izlenebilirlik, personel hijyeni, alet ve ekipman hijyeni ve yürürlükteki mevzuat konularında işyeri yetkilileri ve çalışanlarına bilgilendirme yapıldıktan sonra, denetimi tamamlanan her işletmede denetim sonrası işletme yetkilileri ile sohbet eden İl Müdürü Atalar; Herkesin sağlıklı ve güvenilir gıdaya ulaşabilmesi için yeteri kadar üretim yapmak gerektiğini ve üretilen her ürünün mutlaka gıda mevzuatına uygun olarak üretilmesi gerektiğini belirtti.

2019 yılı içerinde gıda üretim ve satış yerlerine yapılan denetimler, alınan numuneler ve idari yaptırımlar hakkında değerlendirmede bulunan Tarım ve Orman İl Müdürü Atalar şunları söyledi;

2019 yılında 84 gıda kontrol görevlisiyle toplam 4879 adet denetim gerçekleştirilmiş olup Ramazan Ayında da aynı hassasiyet içerisinde bugün itibariyle 1405 denetim ve 240 adet numune alımı gerçekleştirildi. 2019 yılında bugün itibariyle 184 bin 362 TL tutarında 23 adet idari yaptırım uygulandı.

Atalar, denetim sonrası işletmecilerin işletme ile ilgili karşılaştıkları sorunları dinleyerek çözüm önerilerinde bulundu. 

Diyarbakır İl Tarım ve Orman Müdürlüğü bünyesinde çalışan "Gıda Kontrol Görevlilerinin" risk esasına göre yürüttüğü denetim faaliyetleri kapsamında periyodik olan denetimler, Ramazan Ayında artan tüketim ve vatandaşların güvenilir gıdaya ulaşmasını sağlamak amacıyla, temel besin maddesi olan ekmeğin üretildiği fırınlara, unlu mamul ve sade pide üretim yerlerine yönlendirildi. Ayrıca yaklaşan Şeker bayramı münasebetiyle şekerleme-satış, unlu ürünler satış yeri, bisküvi, çikolata, kakaolu ve benzeri ürünlerin üretimi, şekerleme üretimi, şuruplu tatlılar, unlu mamuller üretimi yapan ve satan bütün işletmeler denetlenmeye devam ediyor.

Ramazan Ayı başlamadan denetimleri tamamlanan fırınlar hammaddeden mamul ürüne kadar iyi hijyen uygulamaları dikkate alınarak 5996 sayılı Veteriner Hizmetleri Bitki Sağlığı Gıda ve Yem Kanunu çerçevesinde denetlendi.

Tamamlanan fırın, unlu mamul ve sade pide üretim yeri denetimlerini takiben gıdaların üretim ve tüketiminde, her aşamada gıda güvenilirliğinin sağlanmasına yönelik çalışmalar kesintisiz olarak devam etmekle birlikte ramazan ayında artan gıda tüketimini fırsat bilerek uygun olmayan gıda ürünlerinin üretim ve satışını yapanlara fırsat vermemek için iftar saatlerine yakın saatlerde ve iftar saatlerinde özellikle lokanta ve restoran gibi toplu tüketim yerleri başta olmak üzere; iftar çadırları, bütün pastacılık ürünleri, şekerleme satış yerleri ve tatlı üretimi yapan işyerlerinin denetimi yapılarak, "ramazan paketi" adı altında muhtelif gıdaların bir arada yer aldığı paketlerin satış ve dağıtımının yapıldığı iş yerlerine yönelik denetimler de gerçekleştirildi.

Bu yılki Ramazan Ayında da geçmiş yıllarda olduğu gibi aynı hassasiyet içerisinde 84 gıda kontrol görevlisi ile yoğun bir şekilde denetimlere devam edilecek. Tüketim artışını fırsat bilerek uygun olmayan gıda ürünlerinin üretim ve satışını yapanlara fırsat verilmeyecek olup halkın güvenilir ve sağlıklı gıdaya erişimini sağlamada Tarım ve Orman İl Müdürlüğü üzerine düşen görevi yerine getirecektir. Vatandaşların da gıdayla ilgili tespit ettikleri uygunsuz durumları 'ALO 174 Gıda Hattı' vasıtasıyla ilgili mercilere ulaştırmaları, bu çalışmaların amacına ulaşmasında önem taşımaktadır.

ramazan denetimi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
AÖL'den mezun olamayan öğrencilere müjde
AÖL'den mezun olamayan öğrencilere müjde
Yumurta üreticileri biraz nefes alacak
Yumurta üreticileri biraz nefes alacak