İl Müdürü Mustafa Ertan Atalar Bismil'de meyvecilik konularında yerinde incelendi.

Diyarbakır Tarım ve Orman İl Müdürü Mustafa Ertan Atalar Bismil ilçesinde meyvecilik konularında farkındalık çalışmalarını yerinde incelendi.

İl Müdürü Mustafa Ertan Atalar Bismil'de meyvecilik konularında  yerinde incelendi.
İl Müdürü Mustafa Ertan Atalar Bismil'de meyvecilik konularında  yerinde incelendi. Bismilim.com
Bu içerik 300 kez okundu.

İlçemizde yeşil kuşak alanlarının oluşturulması uzun yıllardan beridir Buğday, Arpa ekilen alanlarla tarım dışı alanların değerlendirilmesi amacıyla ve çiftçiye alternatif gelir elde etmesini sağlamak için Bismil İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü'nde görevli teknik elemanlarının eğitim ve yayım çalışmaları sonucunda sert kabuklu meyvelerden Badem ve Antepfıstığı kapama meyve bahçelerinin oluşturulması sağlandı.

İlçe Müdürlüğü teknik elemanları tarafından girişimci çiftçilerimiz Siirt iline götürülerek bahçe ve fidan üretim alanları gezdirildi. Çiftçi öz kaynağı ile 25.000 adet Antepfıstığı fidanının 625 dekarlık alana dikilmesi sağlandı. Diyarbakır Tarım ve Orman İl Müdürü Mustafa Ertan Atalar bu alanlarda Hacı Ömer Çalın'a ait fıstık bahçesinde yapmış olduğu incelemelerde "Fıstık ağacı, kökleri toprağı sımsıkı sarıp toprakları korurken, aynı zamanda toprağın bereketini, fıstığın lezzetini insanlara ulaştıran önemli bir öğedir" dedi. Antepfıstığı dikim alanlarımızın artmasıyla ülkemizde var olan kabuklu meyve sanayisine Bismil ilçemiz de katkı sağlayacak ve istihdam yaratacaktır. Üreticimizin bahçesinde incelemelerde bulunan Atalar, teknik elemanlarımızın periyodik teknik desteğinin devam edeceğini söyledi. Bahçede fidanların aşıya geldiğini, Haziran ve Temmuz ayları arasında fidanların aşılanması gerektiğini belirtti. Bahçe sahibi Hacı Ömer Çalın İl Müdürü ve desteğini esirgemeyen İl, İlçe personellerine teşekkürlerini sundu.

bismil meyve
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
AÖL'den mezun olamayan öğrencilere müjde
AÖL'den mezun olamayan öğrencilere müjde
Yumurta üreticileri biraz nefes alacak
Yumurta üreticileri biraz nefes alacak