Dünyaca ünlü şefler Diyarbakır'a geldi

Dünyaca ünlü şefler ve gastronomi yazarları Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın himayesinde düzenlenen ‘Gastroway’ programı kapsamında geldikleri Diyarbakır'da kentin yöresel yemeklerine hayran kaldı.

Dünyaca ünlü şefler Diyarbakır'a geldi
Dünyaca ünlü şefler Diyarbakır'a geldi Bismilim.com
Bu içerik 199 kez okundu.

Kültür ve Turizm Bakanlığı himayesinde gerçekleştirilen ‘Gastroway’ programı kapsamında dünyaca ünlü şefler ve gastronomi yazarları Diyarbakır da buluştu. Kenti gezerek yakından tanıyan şefler, Büyükşehir Belediyesi Cemilpaşa Konağı ve Kent Müzesi’nde yöresel yemeklerin tadına baktılar. 61 çeşit yiyecek, içecek ve tatlının yer aldığı standları gezerek bilgi alan şefler, yemeklerin tatlarına baktılar. “The Best 50 Restaurants of the World” listesinde yer alan ünlü şefler yöresel yemeklere hayran kaldılar.

Cemilpaşa Konağı ve Kent Müzesi’nde düzenlenen programla ilgili bilgi veren Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı Müzeler Şube Müdürü Ercan Alpay, müzede Türkiye’nin en önemli gastronomi etkinliklerinden birinin düzenlediğini vurgulayarak, Diyarbakır mutfağının dünyaya tanıtılması için önemli bir fırsat yakaladıklarını söyledi. Alpay, etkinlik için hazırlanın yemeklerden 8 çeşidin daha önce Kent Müzesi bünyesinde yemek programlarına katılan kadınların hazırladığı yöresel ev yemekleri olduğunu belirtti. Projenin Gaziantep, Mardin, Şanlıurfa ve Diyarbakır’da gerçekleştirildiğini hatırlatan Alpay, Diyarbakır mutfağının zenginliğini şeflere sunduklarını kaydetti.  

diyarbakır gastronomi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
AÖL'den mezun olamayan öğrencilere müjde
AÖL'den mezun olamayan öğrencilere müjde
Yumurta üreticileri biraz nefes alacak
Yumurta üreticileri biraz nefes alacak