Yeni sistemde, zorunlu askerlik 12 aydan 6 aya düştü.

Meclis Genel Kurulu’nda 335 milletvekilinin oyuyla kabul edilen yeni askerlik yasası Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından da onaylandı ve Resmi Gazete'de yayımlandı.

Yeni sistemde, zorunlu askerlik 12 aydan 6 aya düştü.
Yeni sistemde, zorunlu askerlik 12 aydan 6 aya düştü. Bismilim.com
Bu içerik 168 kez okundu.

6 aylık askerlik görevini tamamlayanlar istemeleri ve uygun görülmeleri halinde askerlik hizmetine devam edebilecek. Bu kişilere 2 bin lira maaş verilecek. Hatay, Kilis, Gaziantep, Şanlıurfa, Mardin, Şırnak, Hakkâri, Van, Ağrı ve Iğdır'da görev yapan askerlere ise ek bin lira verilecek.

Kanun düzenlemesinin yürürlüğe girmesiyle 6 aylık süreyi tamamlamış olan 100 binden fazla asker terhis edilecek.

Yasayla bedelli askerlik uygulaması kalıcı hale getirildi. Bedelli askerlik ücreti de 31 bin lira olacak ve peşin ödenecek. Bedelli askerlikten yararlananlar bir aylık temel eğitimin ardından terhis olacak. 

Yoklama kaçağı, bakaya veya saklı olanlar, 1 Kasım 2019 tarihine kadar başvurmaları ve bedelli askerlikle ilgili belirlenen bedeli peşin ödemeleri şartıyla kuraya tabi tutulmaksızın bir defaya mahsus bedelli askerlikten yararlanabilecek.

Yeni askerlik kanunuyla yedek subaylığın yanı sıra yedek astsubaylık da devreye girdi. Yedek astsubay olarak görev yapacaklar 2 ay temel 10 ay da kıta görevi yapacak. İsteyenler yedek astsubaylıktan astsubaylığa geçebilecek.

Doktorlar ve öğretmenler, bir aylık temel eğitimin ardından görevlerini yaparak askerlik hizmetini tamamlamış sayılacak.

 

askerlik
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
AÖL'den mezun olamayan öğrencilere müjde
AÖL'den mezun olamayan öğrencilere müjde
Yumurta üreticileri biraz nefes alacak
Yumurta üreticileri biraz nefes alacak