GAP illerine içme suyu müjdesi

Tarım ve Orman Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü, Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP) kapsamında bulunan illerin içme suyu ihtiyaçlarını, tamamladığı tesisler vasıtasıyla uzun vadeli olarak ortadan kaldırıyor.

GAP illerine içme suyu müjdesi
GAP illerine içme suyu müjdesi Bismilim.com
Bu içerik 212 kez okundu.

Bakanlığın resmi internet sitesinde yer alan habere göre, GAP kapsamında olan Diyarbakır, Adıyaman, Şanlıurfa, Gaziantep, Kilis, Mardin ve ilçeleri, Şırnak ve İdil ilçesi ile Siirt ve ilçelerinde DSİ tarafından birçok içme suyu tesisinin tamamlanarak hizmete alındığını ifade eden Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli,"Tamamlanan tesislerle bölgeye yıllık 690,39 milyon m³ memba kalitesinde içme suyu temin ediyoruz. Çoğu ilimizin acil içme suyu ihtiyaçlarını karşıladık. Ancak biz planlamalarımızı şehirlerimizin gelecekteki nüfuslarını da göz önünde bulundurarak uzun vadeli yapıyoruz. Hizmete alınan tesisler ile bölgedeki illerin 2040, 2050 yıllarına kadar olan içme suyu ihtiyaçları planlandı." dedi.

Bölgede içme suyu temin projeleri anlamında bazı illerde çalışmalarının sürdüğünü belirten Pakdemirli, "Devam eden projelerimizi de en kısa sürede tamamlayarak vatandaşlarımızın en tabii hakkı olan temiz ve yeterli suya ulaşımını gelecekte de garanti altına alacağız." ifadelerini kullandı.

Atatürk Barajı'ndan su verilen Şanlıurfa'da içme suyu arıtma tesisi 1. kademe, 2. kademe, terfi merkezleri ile isale ve dağıtım hatları inşa edildi. Ayrıca Şanlıurfa Siverek, Suruç, Viranşehir, Hilvan, Birecik ve Halfeti ilçelerinde içme suyu isale hattı ve içme suyu arıtma tesisi inşaatları devam ediyor.

Diyarbakır'da şehre Dicle Barajı'ndan alınan su iletiliyor. Bu kapsamda 25 km'lik isale hattı, günlük 255.000 m3 kapasiteli içme suyu arıtma tesisi inşa edilerek, yıllık 128 milyon m3 içme suyu temin edildi. Diğer yandan Ergani ilçesinin içme suyu problemini çözmek için yılda 15,6 milyon m3 içme suyu temin edecek isale hattı ve arıtma tesisinin inşaatı tamamlandı.

Mardin'de Beyazsu Kaynağından alınan memba suyu, 127 km isale hattı ile Mardin şehir merkezi, Kızıltepe ve Nusaybin ilçeleri, Ortaköy, Şenyurt ve Gökçebağ Beldeleri ile Civar köylere ulaştırıldı. Bölgede yaşayan vatandaşların 2045 yılına kadar olan içme ve kullanma suyu ihtiyacını karşılanarak, yıllık 46,5 milyon m3 içme suyu sağlandı. Ayrıca, Dargeçit, Ömerli ve Yeşilli ilçelerinde içme suyu tesislerinin yapımı tamamlanarak toplam  8,83 milyon m3 içme suyu temin edildi. Midyat ilçesi içme suyu tesislerinin inşaatının da 2019 yılı sonuna kadar tamamlanması hedefleniyor.

Adıyaman şehir merkezinin 2040 yılına kadar olan içme suyu ihtiyacı Çelikhan ilçesi yakınlarındaki Havşari, Çokpınar, Mir ve Balıksırtı kaynaklarından alınan memba suyunun 35 km'lik isale hattı ile taşınmasıyla karşılandı. Proje ile il merkezine yıllık 18 milyon m3 içme suyu temin edildi. Ayrıca Adıyaman Çelikhan İçme suyu Projesi kapsamında İlçe Merkezine yılda 1,83 milyon m3 içme suyu sağlandı.

Şırnak'ta tamamlanan 48,7 km uzunluktaki isale hattı ile Mijin Kaynağından alınan memba suyu, Şırnak şehir merkezi, Balveren, Geçitboyu, Şenoba, Yeni Hilal beldelerine iletilerek 2023 yılına kadar olan yıllık 7,28 milyon m3 içme suyu ihtiyacı karşılandı. Ayrıca Silopi ve Başverimli beldesi, Cizre, İdil ve beldesi Karalar'ın uzun vadeli su ihtiyaçları karşılandı.

Siirt'te Botan, Kezer ve Çayırlı çaylarından alınan yıllık 35 milyon m3 içme suyu toplam 159 km isale hattı ve ileri içme suyu arıtma tesisleri ile Siirt şehir merkezi, Pervari, Kurtalan, Atabağı, Kayabağlar, Tillo yerleşim yerlerine iletildi.

Gaziantep şehir merkezinin içme ve kullanma suyu ihtiyacını karşılamak maksadıyla Mizmilli mevkiindeki 47 km isale hattı döşenerek Kartalkaya Barajı ile birlikte yıllık 142 milyon m3 içme suyu temin edildi. Göksu Çayından su temin edecek Düzbağ İçmesuyu Tesisleri ile Gaziantep'e yıllık 172,6 milyon m3 içme ve kullanma suyu sağlanacak olup, proje 2019 yılında hayata geçirilecek.

 

gap içmesuyu
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
AÖL'den mezun olamayan öğrencilere müjde
AÖL'den mezun olamayan öğrencilere müjde
Yumurta üreticileri biraz nefes alacak
Yumurta üreticileri biraz nefes alacak