Şark köşesi ürünleri ilgi görüyor

Diyarbakır'da şark köşesi ürünlerinin imalatını yapan esnaf, batı illerinden yoğun ilgiyle karşılaştıklarını belirtti.

Şark köşesi ürünleri ilgi görüyor
Şark köşesi ürünleri ilgi görüyor Bismilim.com
Bu içerik 1630 kez okundu.

Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin kültürü arasında yer alan şark köşesi takımları son yıllarda kafeler başta olmak üzere ev ve iş yerleri için vazgeçilmezler arasında yer alıyor. Şark köşesi ürünleri, Türkiye'nin batısında bulunan birçok şehirden de yoğun ilgi görüyor.

Diyarbakır'ın Sur ilçesinde bulunan Yanık Çarşı'da (Çarşîya Şewitî) şark köşesi ürünlerini satan Recep Sanık, son yıllarda şark köşesine ilginin yoğunlaştığını söyleyerek, Türkiye'nin batısındaki birçok şehirden sipariş aldıklarını belirtti.

20 yıldan bu yana baba mesleğini sürdüren Sanık, hem rahat hem hesaplı olduğu için şark köşesi ürünlerinin ilgi gördüğünü belirtti. Sanık, "Şark köşesi için yastık, minder imalatını yapıyoruz. Hemen hemen her evde kullanılıyor. Genel olarak el işçiliğiyle yapılıyor ama son zamanlarda fabrikasyon ürünü olarak üretiliyor. Evin odalarından bir odayı şark köşesi yaparak gelen misafirlerin karşılanması için tercih edilir. Ayrıca son zamanlarda kafelerde de çok fazla kullanılıyor." dedi.

Şark köşesinin hem rahat hem de daha hesaplı olduğunu ifade eden Sanık, "Şark köşesinde bulunan malzemeler yastık, minder ve duvar halıları, yer kilimleri, süs eşyalarıdır. Yer yastıkları rahatlık açısından daha iyi olduğu için tercih ediliyor. Hem daha hesaplıdır. Batıdaki illerden de bayağı talep oluyor. İstanbul, İzmir, Ankara gibi illerden çok talep var." şeklinde konuştu. (Abdurrahman Tetik/Mehmet Sıddık Bilge-İLKHA)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
AÖL'den mezun olamayan öğrencilere müjde
AÖL'den mezun olamayan öğrencilere müjde
Yumurta üreticileri biraz nefes alacak
Yumurta üreticileri biraz nefes alacak