Google Erath' Sur'un görüntülerini güncelledi

Diyarbakır'ın merkez Sur ilçesinde yaşanan yıkım 'Google Erath'ın güncellenen fotoğraflarına yansıdı.

Google Erath' Sur'un görüntülerini güncelledi
Google Erath' Sur'un görüntülerini güncelledi Bismilim.com
Bu içerik 795 kez okundu.

Çatışmalar ve ardından ilan edilen sokağa çıkma yasağı ile uzun süre gündemden düşmeyen Diyarbakır'ın Sur ilçesinin görüntüleri ‘Google Erath'ta güncellendi.

Güncellen görüntülerin 11 Ağustos 2016 yılına ait olduğu görülürken, hasar gören birçok yapının yıkıldığı, geriye boş bir arazinin kaldığı dikkat çekiyor.

Binlerce insanın evinden-barkından olduğu ilçede, meydana gelen çatışmaların ardından yaşanan yıkım farklı açılardan objektiflere yansımıştı. İlçedeki yıkım çalışmalarının geldiği nokta ve bir tarihin içler acısı hali gökyüzünden çekilen yeni fotoğraflarla daha net görünüyor.

Çatışmalardan önce 2015 yılı nisan ayında havadan çektiği fotoğraflar kentin yıkılmamış son halini fotoğraf karelerine taşırken, 2016 yılına ait yeni görüntüler de yıkımın boyutlarını yansıtıyor.

Camilerin, okul ve evlerin büyük oranda hasar gördüğü, özellikle Hocaoğlu Camii'nin tamamen ortadan kalktığı, Hacı Hamit Camii'nin sadece kubbesinin ayakta olduğu,  üç bloktan oluşan Süleyman Nazif İlköğretim Okulunun sadece bir blokunun ayakta kaldığı, yine Cumhuriyet İlköğretim Okulunun tamamen yıkıldığı, tarihi Paşa Hamamı'nın büyük oranda hasar gördüğü, Kurşunlu Camii ve Dört Ayaklı Minare'nin son hali de fotoğraf karelerine yansıyor.

2015 verilerine göre yaklaşık 120 bin nüfuslu Sur'un gökyüzünden çekilen fotoğrafları, Suriye'nin bir şehrini andırıyor.

İlçede Cevatpaşa, Fatihpaşa, Dabanoğlu, Hasırlı, Cemal Yılmaz ve Savaş mahalleleri ile Gazi Caddesi'nde ilan edilen sokağa çıkma yasağının ardından yaşanan çatışmalarda kümeler halinde bulunan birçok evin tamamen yıkıldığı dikkat çekiyor. ( İLKHA)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
AÖL'den mezun olamayan öğrencilere müjde
AÖL'den mezun olamayan öğrencilere müjde
Yumurta üreticileri biraz nefes alacak
Yumurta üreticileri biraz nefes alacak