Mart ayının zam şampiyonu portakal oldu

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2017 Mart ayına ait Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) ve Yurt İçi Üretici Fiyatları Endeksi (ÜFE) rakamlarını açıkladı. Rakamlara göre mart ayının zam şampiyonu portakal oldu.

Mart ayının zam şampiyonu portakal oldu
Mart ayının zam şampiyonu portakal oldu Bismilim.com
Bu içerik 863 kez okundu.

TÜİK Van Bölge Müdürü Özer Coşğun tarafından yapılan açıklamaya göre, TÜFE bir önceki aya göre yüzde 1,02 artış, bir önceki yılın aynı ayına göre de yüzde 11,29 oranında artış gösterdi.

TRB2 (Van, Muş, Bitlis, Hakkâri) Bölgesine ait TÜFE’de ise bir önceki aya göre yüzde 1,20'lik bir artış olurken, bir önceki yılın aynı ayına göre de yüzde 11,39 oranında artış meydana geldi.

TRB2 Bölgesinde ise ana harcama grupları itibariyle aylık en yüksek artış yüzde 2,77'lik oranla gıda ve alkolsüz içecekler grubunda olurken, en çok düşüş ise yüzde 0,43'lük oranla giyim ve ayakkabı grubunda oldu.

Yurt genelinde mandalina yüzde 27,53 ve sivri biber yüzde 26,05'lik oranlarla fiyatı en çok artan sebzeler olduğunu belirten Coşğun, TRB2 bölgesinde ise portakal 29,41 artışla en çok zamlanan ürün olduğunu söyledi.

Coşğun, “Van İlinin de dâhil olduğu TRB2 Bölgesinde ise portakal 29,41 ile en çok zamlanan ürün iken, onu yüzde 19,04 oranındaki artışla sivri biber takip etti. Kabak ise yüzde 30,78'lik bir oranda değer kaybederek Mart ayında TRB2 Bölgesinin fiyatı en çok düşen ürünü oldu. Türkiye genelinde de yüzde 27,90 oranında değer kaybeden yeşil soğan en fazla ucuzlayan ürün oldu.” dedi.

Yurt İçi ÜFE’de bir önceki aya göre yüzde 1,04‘lük bir artış gerçekleştiğini söyleyen Coşğun, “Bir önceki yılın aynı ayına göre ise 16,09 oranında artış oldu. Sektörel bazda aylık olarak elektrik ve gaz sektöründe yüzde 2,69 düşüş, imalat sanayi sektöründe yüzde 1,35 artış, madencilik ve taşocakçılığı sektöründe yüzde 0,37 artış ve su sektöründe ise yüzde 0,66 artış meydana geldi. Ana sanayi gruplarında en yüksek aylık artış yüzde 1,93' lük oranla ara mallarında, en yüksek yıllık artış ise yüzde 21,73' lük oranla yine ara mallarında gerçekleşti.” diye belirtti. 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
AÖL'den mezun olamayan öğrencilere müjde
AÖL'den mezun olamayan öğrencilere müjde
Yumurta üreticileri biraz nefes alacak
Yumurta üreticileri biraz nefes alacak