Milli Eğitim Bakanı 25 bin öğretmenin atamasının yapılacağını söyledi.

Öğretmenlere atama müjdesi Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, eylül ayına kadar 25 bin öğretmenin atamasının yapılacağını söyledi.

Milli Eğitim Bakanı 25 bin öğretmenin atamasının yapılacağını söyledi.
Milli Eğitim Bakanı 25 bin öğretmenin atamasının yapılacağını söyledi. Bismilim.com
Bu içerik 749 kez okundu.

Bakan Yılmaz, önümüzdeki günlerde alınacak 20 bin sözleşmeli öğretmenin atamasında da önceliği Gaziantep ve Şanlıurfa'ya vereceklerini belirtti.

Kaliteli bir eğitim için olmazsa olmazlardan birisinin de derslik başına düşen öğrenci sayısı olduğunu belirten Yılmaz, şunları söyledi: "Eğitime 134 milyar 700 milyon liranın üzerindeki bir kaynağı, yani bütçemizin sadece yüzde 18'den fazlasını eğitime ayırıyoruz. 2002'de ayrılan miktar 10 buçuk milyar bile değildi. Yüzde 10'nuna bile tekabül etmeyen bir miktardan, miktar olarak ise 12 katının üzerinde ayırdık. Bu yatırımlarla sadece bizim bakanlığımız döneminde biz 281 binin üzerinde derslik yaptık ve kaliteli bir eğitim için olmazsa olmazlardan birisi, derslik başına düşen öğrenci sayısının ne kadar önemli olduğunu bilen illerden biri Gaziantep'tir."

Eylül ayına kadar 25 bin öğretmenin atamasının yapılacağını belirten Yılmaz, "Bizim dönemimizde 584 bin öğretmen atadık. Cumhuriyet tarihinde bu kadar kısa sürede, bu kadar öğretmen ataması hiçbir dönemde olmadı. Biz geldiğimizde 500 binin üzerinde öğretmen vardı ve biz 584 bin öğretmen atadık. Şu anda da bu yıl da Eylül'e kadar da 25 bin öğretmenimizin atamasını gerçekleştireceğiz. 584 bin artı 25 bin yaklaşık 610 bine yakın öğretmenimizi biz istihdam etmiş oluyoruz. Bugün her gördüğünüz 3 öğretmenden ikisi bizim dönemimizde atanan öğretmenlerdir." diye konuştu.

Bakan Yılmaz, Milli Eğitim Bakanlığınca liselere yerleştirmede bu yıl ilk kez uygulanacak ve isteğe bağlı girilecek merkezi sınav hakkında da açıklamalarda bulunarak, "Yarın yapılacak, 8'nci sınıfların gireceği sınav isteğe bağlıdır. Okulların sadece yüzde 10'nunda geçerli olacak. Geri kalan yüzde 90 ise adrese dayalı olacak." diye belirtti.

Milli Eğitim Bakanı 25 bin öğretmenin atamasının yapılacağını söyledi. Öğretmen atama öğretmlere müjdeli haber
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
AÖL'den mezun olamayan öğrencilere müjde
AÖL'den mezun olamayan öğrencilere müjde
Yumurta üreticileri biraz nefes alacak
Yumurta üreticileri biraz nefes alacak