TMO Nohut alım fiyatı belirledi

2018 yılı için nohut alım fiyatı, ton başına 3 bin 250 TL olarak belirlendi

TMO Nohut alım fiyatı belirledi
TMO Nohut alım fiyatı belirledi Bismilim.com
Bu içerik 1503 kez okundu.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Dr. Ahmet Eşref Fakıbaba, 2018 yılı için nohut alım fiyatını, ton başına  3 bin 250 TL olarak belirlediklerini açıkladı.

Bakan Fakıbaba, yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye'nin bakliyat üretiminde önemli bir yeri olan nohut üretiminin bu sene geçen seneye oranla yüzde 17 artarak 550 bin ton olacağının tahmin edildiğini belirtti.

Üretimdeki artıştan kaynaklı ortaya çıkacak piyasa fiyatlarındaki düşüşün üreticileri mağdur etmemesi için Hükümet olarak TMO'nun nohut alımı yapmasına karar verdiklerini ifade eden Fakıbaba, şunları kaydetti:

"Piyasa düzenleyici kurumumuz olan Toprak Mahsulleri Ofisi Genel Müdürlüğü bu kapsamda 2 Temmuz 2018 Pazartesi gününden itibaren nohut alımına başlayacak.

2018 yılı için nohut alım fiyatını ton başına 3.250 TL olarak belirledik. Alım fiyatına ilaveten ton başına prim, mazot, gübre ve sertifikalı tohum desteği olarak verilen toplam 792 TL ile birlikte nohut üreticimizin eline ton başına 4.040 TL geçecek.

Üreticilerimiz, Çifti Kayıt Sisteminde kayıtlı olan tüm ürününü Toprak Mahsulleri Ofisi'ne satabilecekler. Ürün bedelleri 10 gün içerisinde üretici hesaplarına aktarılacak

 

TMO Nohut alım fiyatı belirledi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
AÖL'den mezun olamayan öğrencilere müjde
AÖL'den mezun olamayan öğrencilere müjde
Yumurta üreticileri biraz nefes alacak
Yumurta üreticileri biraz nefes alacak