TMO un ve ekmek fiyatlarında artışlar yaşanacağı haberlerine tepki gösterdi

TMO, buğday ekiliş ve üretiminde azalma olduğu gerekçesiyle un ve ekmek fiyatlarında artışlar yaşanacağı haberlerine tepki göstererek buğday üretiminin yurt içi tüketimini rahatlıkla karşılayacak düzeyde olduğunu belirtti.

TMO un ve ekmek fiyatlarında artışlar yaşanacağı haberlerine tepki gösterdi
TMO un ve ekmek fiyatlarında artışlar yaşanacağı haberlerine tepki gösterdi Bismilim.com
Bu içerik 952 kez okundu.

TMO'dan yapılan açıklamada, son günlerde bazı basın-yayın organlarında “Buğday ekiliş ve üretiminde yüzde 8'e varan azalmalar olduğu, iklim koşullarının buğday kalitesini olumsuz etkilediğinden bahisle TMO alım fiyatının üreticiye yansımadığı, TMO'nun alım ve satış fiyatları arasında kıyaslama yapılarak yüzde 19'luk bir marj belirlendiği, buna bağlı olarak un ve ekmek fiyatlarında artışlar yaşanacağı” şeklinde bilgi ve belgeye dayanmayan açıklamalar gündeme taşındığı hatırlatıldı.

Açıklamada,"Ülkemiz buğday üretiminin 21 milyon ton (TÜİK) olduğu tahmin edilmekte olup geçen yıla göre yüzde 2 azalma beklenmektedir. Buğday tüketimimizin ise 19-20 milyon ton seviyelerinde olduğu dikkate alındığında üretimimizin yurt içi tüketimi rahatlıkla karşılayacak düzeyde olduğu görülmektedir. Ülkemiz 81 milyon nüfusunun tüketimi için buğday ithalatı yapan bir ülke değildir. Dâhilde İşleme Rejimi kapsamında yapılan buğday ithalatının çok daha fazlası mamul madde (un, makarna, bulgur, bisküvi vb.) olarak ihraç edilmektedir. Bu ihracatta ülkemizde üretilen ihtiyaç fazlası buğdaylar da kullanılmaktadır." denildi.

Türkiye'de buğday hasadının yüzde 50 seviyesinde olup yeni mahsul buğday alımların 1 milyon tona ulaşıldığı ifade edilen açıklamada, alımların devam edeceği vurgulandı.

"Hasat döneminde bazı bölgelerde alınan lokal yağışlar kalitede bir miktar kayba sebep olmakla birlikte ülke genelinde endişeye mahal verecek bir durum söz konusu değildir." ifadesine vurgu yapılan açıklamada, "TMO tarafından AKS ekmeklik buğday için 1.050 TL/Ton alım fiyatı açıklanmasına rağmen ortalama alım fiyatı 1.060 TL/Ton olarak gerçekleşmiştir. Dolayısıyla TMO alım fiyatının kalite düşüklüğü sebebiyle üreticilere yansımadığı iddiası doğru değildir." denildi.

 

TMO buğday
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
AÖL'den mezun olamayan öğrencilere müjde
AÖL'den mezun olamayan öğrencilere müjde
Yumurta üreticileri biraz nefes alacak
Yumurta üreticileri biraz nefes alacak