Taziyelerde yemek ikramı doğru değil

Bismil’de son zamanlarda büyük bir külfet haline gelen taziye yemeği nedeniyle mağdur olan aileler bu uygulamanın kaldırılmasını istiyorlar.

Taziyelerde yemek ikramı doğru değil
Taziyelerde yemek ikramı doğru değil Bismilim.com
Bu içerik 2339 kez okundu.

Din görevlileri ve alimler  "“Cenaze sahiplerinin yemek vermek zorunda kaldığı uygulama dinen de caiz ve uygun değil, ahlaken de uygun değildir" açıklamasını yaptılar.
Taziye sahiplerinin taziyelerde ikram edilen yemek âdetinin dinimize uygun olup olmadığı, belirten alimler, "Bu konuda peygamber efendimiz taziye sahibinin yemek hazırlayıp gelenlere ikram etmesini hoş karşılamamış, taziye süresini de en fazla üç gün ile sınırlamıştır. Peygamber efendimizin amcası oğlu Hz. Cafer- i Tayyar, Mute savaşında şehit olduktan sonra sahabelerine Cafer’in ev halkına yemek hazırlayınız. Çünkü onların başına kendilerini meşgul eden bir iş gelmiştir, buyurmuştur’ (Ebu Davut Cenaiz, 25-26; Ahmet b.Hanbel, 6/380, İbn Mace )Ayrıca, ölen kişinin mirasçıları fakirseler ve aralarında buluğ çağına ermemiş çocukları var ise, ölünün geriye bıraktığı maldan, cenazeye katılanlara verilmesi doğru değildir. Buna karşılık Peygamber efendimiz, Komşu ve akrabalarının ölü sahiplerine yemek getirmelerini tavsiye etmiştir. 
Taziyelerde yemek ikramı doğru değil
Taziyelerde yemek ikramının sünnette de karşılığı olmadığını belirten alimler, “Cenaze sahiplerinin yemek vermek zorunda kaldığı uygulama dinen de caiz ve uygun değil, ahlaken de uygun değildir. Çünkü herkesin imkânının aynı olmadığı aşikârdır. Konuyla ilgili oluşan mahalle baskısına, ‘Cimri, annesinin arkasından yemek vermedi, hayır işlemedi’ gibi eleştirilere maruz kalmamak için zaman zaman sağdan soldan faizle para alıp taziyeye gelen misafirlere yemek veriyor. Faizle alınan para haramdır, o yemeği ikram etmek de yemek de haramdır.

 

Taziye Bismil
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Tarihi eser operasyonu: 6 gözaltı
Tarihi eser operasyonu: 6 gözaltı
Her 4 saniyede 1 kişi sigaradan ölüyor
Her 4 saniyede 1 kişi sigaradan ölüyor