İlginç ama insanlar internet olmadığında kendilerini savunmasız hissediyor

Yapılan araştırmalara göre internete bağlı cihazlara duyulan güven ve bağlılıktan dolayı insanların birçoğu söz konusu cihazlar olmadan bir yere gitmeyi bile düşünemiyor.

İlginç ama insanlar internet olmadığında kendilerini savunmasız hissediyor
İlginç ama insanlar internet olmadığında kendilerini savunmasız hissediyor Bismilim.com
Bu içerik 2147 kez okundu.

Yapılan araştırmalara göre insanların birçoğu, ihtiyaç halinde yardım çağırmak veya bir yerden bir yere gidebilmek gibi durumlarda internete bağlı cihazlara güveniyor. Birçok insan da söz konusu cihazlar olmadan bir yere gitmeyi hayal bile edemiyor. Cihazlarda bir sorun yaşandığında veya internet bağlantısı koptuğunda ise kullanıcılar bir anda kendilerini savunmasız hissediyor.

Yabancı bir ülkede kaybolduğunuzu ve size yardım edebilecek kimseye ulaşamadığınızı düşünün. Telefon veya tabletlerin bozulması, cihazların pilinin bitmesi veya internet bağlantısının kopması internete bağlı cihazlara güvenen insanlar için kâbus gibi bir durum anlamına geliyor. Kaspersky Lab tarafından yapılan araştırmaya göre, internet bağlantısı olan cihazlar tatillerin olmazsa olmazları arasına girdi.

Türkiye'deki kullanıcıların yüzde 61'i fotoğraf çekmek için, yüzde 57'si bir yerden bir yere nasıl gideceğini öğrenmek için ve yüzde 54'ü ise ihtiyaç olduğunda yardım çağırmak için bu cihazlara güveniyor. İnsanlar bu cihazlara o kadar bağlı ki Türkiye'deki kullanıcıların yüzde 32'si onlar olmadan bir yere gittiklerini düşünemiyor bile.

Araştırmada insanların seyahat ederken internet bağlantısına bağımlı olduğu sonucuna ulaşıldı. Cihazlarda bir sorun yaşandığında veya internet bağlantısı koptuğunda, kullanıcılar bir anda kendilerini savunmasız hissedebiliyor. Araştırmada, Türkiye'de her beş kişiden birinin (yüzde 20) internet bağlantısı koptuğu için seyahatlerinde sorunlar yaşamış olduğu belirlendi.

Araştırma sırasında anlatılan hikayeler; kalacak yer bulamamaktan uçuştaki değişiklik hakkında bilgilendirmeyi kaçırmaya veya yemek yenilecek yerler hakkında internetten bilgi alınamadığı için gıda zehirlenmesi yaşamaya kadar değişiyor.

Araştırmaya katılan bir kişi telefonu kapandığı için çölde kaldığını bile söyledi. İnternet bağlantısı olsaydı bu korkutucu durumdan kurtulmak kolay olabilirdi. Ancak, akıllı telefonu kullanamadığından kendini tehlikeli bir durumun içinde buldu.

Çölde kalmak uç bir örnek olabilir fakat internet bağlantısının olmaması birçok kişi için büyük bir endişe kaynağı. Araştırmaya Türkiye'den katılanların yüzde 85'i bilmedikleri bir yerde kaybolurlarsa kendilerini gergin hissedeceklerini, yaklaşık beşte ikisi ise (yüzde 38) başlarına bir şey geleceğinden endişe duyacaklarını belirtti.

 

inter bağımlılık
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yumurta üreticileri biraz nefes alacak
Yumurta üreticileri biraz nefes alacak
Tarihi eser operasyonu: 6 gözaltı
Tarihi eser operasyonu: 6 gözaltı