Antibiyotik yerine sağlıklı beslenme ve uykuyu tercih edin

Çocuklarda soğuk algınlığının nedenleri ve tedavisi hakkında bilgi veren uzmanlar çocukları soğuk algınlığına karşı korumanın yollarından bahsettiler.

Antibiyotik yerine sağlıklı beslenme ve uykuyu tercih edin
Antibiyotik yerine sağlıklı beslenme ve uykuyu tercih edin Bismilim.com
Bu içerik 1483 kez okundu.

Soğuk algınlığı, küçük çocuklarda yılda ortalama 6-8, erişkinlerde ise 2-3 kez görülebiliyor.

 Bu hastalığa neden olan virüsler, kişilerin birbirine doğrudan teması ya da havada asılı kalan damlacıkların solunması yoluyla yayılıyor. Havalar soğumaya başlayınca da insanlar zamanının büyük bir kısmını okul, işyeri, toplu taşıma araçları, kafeterya gibi kapalı mekânlarda geçirmek zorunda kalıyor ve bu da virüslerin yayılmasını kolaylaştırıyor. Memorial Dicle Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü’nden Uzman Doktor Ersin Gözkeser, çocuklarda soğuk algınlığının nedenleri ve tedavisi hakkında bilgi verdi.

"Çocukları kalabalık ortamlardan uzak tutun"

Çocukların kalabalık ortamlardan uzak tutulması gerektiğini söyleyen Gözkeser, "Soğuk algınlığı, havaların soğuduğu dönemde artış gösteren ancak nedeni soğukta üşümelerinden değil vakitlerinin çoğunu kalabalık ortamlarda geçirip virüsleri birbirlerine bulaştırmasıdır. Çocuklar, virüs kapmadıkları sürece soğuk algınlığı veya diğer adıyla nezleye yakalanmazlar. Dolayısıyla çocuklara aşırı kalın giysiler giydirilse bile virüs kaptıkları sürece soğuk algınlığına yakalanmaları kaçınılmaz olacaktır. Dolayısıyla kalın kıyafetler çocuklardaki soğuk algınlığı için bir kalkan oluşturmadığı bilinmelidir." dedi.

Kapalı ortamları havalandırın

Kapalı ortamların havalandırılmasının soğuk algınlığına karşı koruyucu yöntemlerden biri olduğunu dile getiren Gözkeser, "Öksüren, hapşıran ve yüksek ateş şikâyeti olanlar, mümkün olduğunca çocukların olduğu kapalı mekânlarda bulunmamaları, toplu taşıma araçlarına binmemeleri, öksürürken veya hapşırırken gerekli önlemleri almaları ve hastalıkları süresince evde dinlenmeleri önerilmektedir. Özellikle çocukların bulunduğu kapalı ortamlar sıklıkla havalandırılmalı, nezle ve gripken sokağa çıkmak zorunda kalanlar ise tıbbi maskeyle dolaşmalı ya da ağız ve burnu kapatarak virüslerin yayılması önlenmeye çalışmalıdır." ifadelerini kullandı.

Antibiyotik yerine sağlıklı beslenme ve uykuyu tercih edin"

Gözkeser, son olarak şunları söyledi:

"Soğuk algınlığı viral bir enfeksiyon hastalığıdır. Dolayısıyla antibiyotikler soğuk algınlığı tedavisinde etkili değildir. Enfeksiyonun şiddeti etkene, çocuğun yaşına alerji ve beslenme durumuna göre değişir. Buna bağlı olarak aynı etken, aile bireylerinde farklı klinik tablolar meydana getirebilir. Beslenmesi bozuk olan çocuklarda komplikasyonlar çok daha sık görülmekte bu da bağışıklık sistemi ile beslenme arasındaki yakın ilişkiden kaynaklanmaktadır. Düzenli ve sağlıklı beslenmenin yanında egzersiz, istirahat, uyku ve moralle  bağışıklık sistemine gereken destek verilip enfeksiyonla mücadele eden bağışıklık sistemi hücrelerinin güçlü olması sağlanacaktır."

 

çocuk sağlığı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
AÖL'den mezun olamayan öğrencilere müjde
AÖL'den mezun olamayan öğrencilere müjde
Yumurta üreticileri biraz nefes alacak
Yumurta üreticileri biraz nefes alacak