Akıllı cihazlar çocukların aklını başından alıyor

Küçük yaşta teknoloji ile tanışarak tablet, bilgisayar ve akıllı telefonlardaki oyunlarla vakit geçirmeye çalışan çocuklarda bu durum zaman içinde eroin ve kumar bağımlılığı gibi bağımlılık yaparken; bu çocukların sanal kumar ile tanışma riski de aynı zamanda artıyor.

Akıllı cihazlar çocukların aklını başından alıyor
Akıllı cihazlar çocukların aklını başından alıyor Bismilim.com
Bu içerik 1401 kez okundu.

Küçük yaşta teknoloji ile tanışarak tablet, bilgisayar ve akıllı telefonlardaki oyunlarla vakit geçirmeye çalışan çocuklarda bu durum zaman içinde eroin ve kumar bağımlılığı gibi bağımlılık yaparken; bu çocukların sanal kumar ile tanışma riski de aynı zamanda artıyor. Teknolojik ürünlerle fazla vakit geçirme aynı zamanda obezite gibi metabolik rahatsızlıklara da yol açtığı belirtiliyor.

Teknoloji ve internetin zamanla kişi de özellikle çocuklarda bağımlılık yaptığını belirten Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı Doç. Dr. Abdullah Atlı, "Amerika psikiyatri birliğinin psikiyatri alanında kullandığı ünlü sınıflandırma sistemi olan DSM, internet oyun bağımlılığını ileri tanı ölçülerine koydu. Bu internet oyun bağımlılığında beyindeki bağımlılık mekanizmalarını aktifleştirdiği ve ilerde belki 5, 10 yıl sonra İnternet oyun bağımlılığının da diğer eroin, kokain, esrar, kumar bağımlılığı gibi bağımlılık sistemine alınacağı neredeyse kesin gözüyle bakılıyor." dedi.

Bağımlılık yapan teknolojik ürünlerden akıllı telefon kullanım yaşının ilkokul seviyesine indiğine dikkat çekerek çocukların beyni üzerindeki olumsuzlukları belirten Atlı, "Çocuk ergen beyni gelişen bir beyindir. Tam gelişimini tamamlamış bir beyin değildir ve alıcıdır. Verdiğiniz her şeyi alır. Verdiğiniz her şeyi alır derken iyi şeyleri de alır kötü şeyleri de alır. Bu anlamda özellikle bakıyoruz eskiden lise döneminde çocuklarımıza telefon alırdık. Şimdi o ortaokula indi hatta ilkokula indi ve biz çocuklarımıza normal tuşlu telefon almıyoruz. Akıllı adı altında her türlü programın yüklendiği, çocuklarının beyinsel aktivitesini olumludan ziyade olumsuz etkileyen ve halk arasında akıllı telefon diye bilinen aslında çocukların aklını başından alan telefonlar alıyoruz. Yani amacından saptırılmış bir iletişim tarzı seçiyoruz ve çocukları maalesef zapt edemiyoruz." dedi.  

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
AÖL'den mezun olamayan öğrencilere müjde
AÖL'den mezun olamayan öğrencilere müjde
Yumurta üreticileri biraz nefes alacak
Yumurta üreticileri biraz nefes alacak