Soğan ve sarımsak antioksidan kaynağıdır

Soğan ve sarımsak antioksidan kaynağıdır

Soğan ve sarımsak antioksidan kaynağıdır
Soğan ve sarımsak antioksidan kaynağıdır Bismilim.com
Bu içerik 777 kez okundu.

Kış aylarında vücudun, soğuğa karşı direncini korumak için çok fazla enerji harcamaması sebebiyle metabolizmanın çalışma hızının düştüğünü ifade eden Başaran, "Vücudumuz normal ısı düzeyine ulaşmak için fazladan enerjiye ihtiyaç duyar. Bu durum yemek yeme isteğimizin artmasına neden olur, dolayısıyla yüksek enerji veren karbonhidratlı gıdalar tüketilir. Bu tarz beslenmeyi alışkanlık haline getirmek bu dönemde hızla kilo artışına neden olabilir." dedi.

"Bitki çayları enfeksiyonlara karşı direnci arttırır"

Bitkisel çayların direnci arttırdığına dikkat çeken Başaran, "Sebze ve meyve tüketimini artırın. Omega 3 kaynağı balık, keten tohumu, ceviz bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde etkilidir. Kuruyemişler antioksidanlar içerir ve bu bağışıklık sistemi için önemlidir. Bitki çayları enfeksiyonlara karşı direnci arttırır." diye konuştu.

"Soğan ve sarımsak antioksidan kaynağıdır"

Kansere karşı soğan ve sarımsak tüketilmesi tavsiyesinde bulunan Başaran, şunları söyledi: "Soğan ve sarımsak çok iyi birer antioksidan kaynağıdır ve kansere karşı koruma özelliğine sahiptir. Mantar, sadece hayvansal gıdalarda bulunan B12 vitamininin ve yine D vitamininin doğal olarak bulunduğu nadir besinlerden biridir. Mantar da kanserden koruyan ve bağışıklığı kuvvetlendiren antioksidan olarak da kabul edilen selenyum minerali bolca bulunmaktadır."

"Günlük 200 gram yoğurt tüketilmeli"

Günde 200 gram yoğurt tüketilmesi gerektiğine işaret eden Başaran, "Avusturya, Viyana Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma, günlük 200 gram yoğurt tüketilmesinin bağışıklığın arttırılmasında etkili olduğunu ortaya koymaktadır. Kış aylarının vazgeçilmez meyvelerinden biri olan nar, tam bir antioksidan deposudur. Yapılan araştırmalar narın anti-tümör etkisi olduğunu bu nedenle kansere karşı koruyucu olduğunu göstermektedir. Zencefil ve zerdeçalın da bağışıklığı arttırmadaki yeri önemlidir. Kış mevsiminde güneşten çok fazla yararlanamıyoruz. Bunun sonucu olarak da vücudumuz D vitamini ihtiyacımızı tam olarak karşılayamıyor. Bu nedenle havanın güneşli olduğu günlerde 20-25 dakika kadar güneş ışığından direkt olarak yararlanmaya ve haftada 2-3 kere balık yemeye çalışın." ifadelerini kullandı.

 

soğan sarımsak
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
AÖL'den mezun olamayan öğrencilere müjde
AÖL'den mezun olamayan öğrencilere müjde
Yumurta üreticileri biraz nefes alacak
Yumurta üreticileri biraz nefes alacak