Türkiye'de ortalama yüzde 7 oranında diyabetli hasta bulunuyor

Op. Dr. Mehmet Volkan Yiğit, Tip 2 diyabet hastalığı, hastalığın vücuda etkisi ve tedavisi ile ilgili önemli bilgiler paylaştı.

Türkiye'de ortalama yüzde 7 oranında diyabetli hasta bulunuyor
Türkiye'de ortalama yüzde 7 oranında diyabetli hasta bulunuyor Bismilim.com
Bu içerik 303 kez okundu.

Yavaş seyirli ve sinsi olarak ilerleyen Tip 2 diyabetin, bazı hastalarda; çok su içme, gündüz ve gece sık idrara çıkma, kilo kaybı, yemek sonrası uyku hali ve yorgunluk, konsantrasyon bozukluğu, sinirlilik hali gibi pek çok belirtinin olduğunu söyledi.

"Türkiye'de ortalama yüzde 7 oranında diyabetli hasta bulunuyor"

Bölgelere göre değişmekle birlikte Türkiye'de ortalama yüzde 7 oranında diyabetli hasta bulunduğunu belirten Yiğit, "Tip 2 diyabetin vücuda etkileri, kalp ve damar hastalıkları, görme bozuklukları, cilt yaralarının geç iyileşmesi, ciltte kuruluk ve kaşıntı, başta idrar yolu olmak üzere sık enfeksiyon gelişimi, el ve ayaklarda uyuşma, karıncalanma, kadınlarda vajinal akıntı ve kaşıntı gibi sorunlara yol açabilmektedir. Bunların yanında solunum sıkıntısı, nefeste aseton kokusu, dilde kuruluk ve uyku hali gibi durumlar 'koma' belirtisi olabileceği için vakit kaybetmeden bir hastaneye başvurulması yaşamsal önem taşımaktadır." dedi.

Tip 2 diyabette cerrahi seçenek

Hastalığın tedavisine ilişkin bilgilendirmelerde bulunan Yiğit, "Tip 2 diyabet hastalarında, kan şekeri düzeyini normal sınırlarda tutmak için uygulanan ilaç tedavilerine, bazı hastalarda uygun dozlarda insülin desteği de eklenmektedir. Yaşam boyu devam eden bu kronik hastalığın tedavisinin yanında; hastaların sağlıklı beslenme alışkanlıkları kazanmaları, düzenli diyet ile egzersiz programlarını aksatmamaları ve yaşam şekli değişikliklerini önemsemeleri gerekmektedir. Bütün bu önlemlerin yetersiz kalması durumunda ise uygun hastalarda Tip 2 diyabet tedavisi için cerrahi gündeme gelebilmektedir." ifadelerini kullandı.

"Metabolik cerrahi için geç kalınmamalı"

Tip 2 diyabetin sessizce ilerlediğini ve genellikle bir organ hasarı ile belirti verdiğini söyleyen Yiğit, "Bazı hastalarda herhangi bir sorun oluşmazken, bazen de hastaların önemli bir kısmında damar hasarının 2-3 yıllık geçmişi olduğu ortaya çıkmaktadır ve Tip 2 diyabet komplikasyonları, kendini yıllar içinde belli etmektedir. Tip 2 diyabet hastalarının, genellikle 10-12 yıllık bir süreçte kendi insülin rezervlerini tükettiği kabul edilmektedir. Tedavide cerrahi seçeneklerin gündeme gelmesi için hastaların bu seviyele ulaşmamış olması büyük önem taşımaktadır. Çünkü insülin rezervleri tükenmeden gerçekleştirilen ameliyatlarda başarı şansını arttırır." diye belirtti.

diyabet
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
AÖL'den mezun olamayan öğrencilere müjde
AÖL'den mezun olamayan öğrencilere müjde
Yumurta üreticileri biraz nefes alacak
Yumurta üreticileri biraz nefes alacak